Strefa Kąpieli

08 luty 2023

Jak zaprojektować łazienkę z kabiną prysznicową, by osiągnąć efekt SPA?

Domowe spa kojarzy się z beztroskimi kąpielami, które odbywają się przestronnej wannie. Mało kto może sobie jednak pozwolić na to, aby zainstalować w łazience masywny, wolnostojący obiekt. Czy to oznacza, że wszelkie nadzieje o domowym SPA należy spisać na straty? Niekoniecznie. Okazuje się, że luksusowy relaks może mieć miejsce także pod prysznicem. Wystarczy tylko wiedzieć, jak poprawnie zorganizować takie miejsce. Czy da się to zrobić w dowolnym budynku? Jak stworzyć ze swojej łazienki niezwykle komfortowe miejsce, nawet jeśli nie posiada rozległej powierzchni użytkowej? Więcej informacji poniżej.

 

Łazienki marzeń dla każdego – wytchnienie pod prysznicem

 

Salus per Aquam, czyli zdrowie przez wodę. To łaciński termin, który według niektórych źródeł dał początek skrótowi SPA. Bliższym wyjaśnieniem tego terminu jest odniesienie go do belgijskiej miejscowości, zlokalizowanej kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Niemcami. To właśnie Spa w Belgii jest znanym miastem uzdrowiskowym, w którym szeroko stosuje się terapeutykę wodną. Nie jest to rzecz jasna jedyne miejsce, w którym leczy się wodą. Dziś już absolutnie nie trzeba jeździć do zagranicznych uzdrowisk, aby poznać zbawienny wpływ wody na zdrowie człowieka. Można skorzystać z tych lokalnych, albo jeszcze lepiej, zaaranżować taką przestrzeń w warunkach domowych. Czy jest to trudne?

 

Metraż łazienki może być na pierwszy rzut oka sporą przeszkodą. W końcu nie każdy może sobie pozwolić na montaż takiego wyposażenia, jakim jest choćby wolnostojąca wanna Besco. Nie musi to jednak oznaczać całkowitego porzucenia planów o zagospodarowaniu terapeutycznej przestrzeni łazienkowej. Obecnie dostępna armatura łazienkowa jest na tyle różnorodna i zaawansowana, że bez problemu utworzy się choćby namiastkę domowego SPA i to niewielkim nakładem sił. Jedną z najciekawszych propozycji jest po prostu... kabina prysznicowa, która spełni większość oczekiwań korzystających. Czy aby na pewno takie wyposażenie może dać choćby szanse, aby poczuć się jak w uzdrowisku? Jeśli wykorzysta się dostępne pomysły, to nie ma najmniejszych przeszkód, aby stworzyć coś absolutnie niesamowitego.

 

Domowe SPA, w którym wanna wolnostojąca nie jest potrzebna

 

Należy pamiętać, że mianem SPA określa się całą zaaranżowaną przestrzeń, nie zaś pojedynczy obiekt. Nawet jeśli na środku łazienki znajduje się wanna wolnostojąca w nowoczesnym designie – to nie oznacza, że będzie ona z miejsca spełniała założenia prozdrowotne. Warto w tym momencie pochylić się nad wskazówkami specjalistów zajmujących się zagadnieniami hydroterapii. Ciekawe wnioski przedstawiono m.in. w książce Magdaleny Frejowskiej pt. Wodolecznictwo w profilaktyce i terapii. Zgodnie z założeniami, zabiegami wodoleczniczymi są nie tylko kąpiele, ale także okłady, polewania czy sam wpływ pary wodnej na układ oddechowy człowieka. Jak można zauważyć, leżenie w rozległej wannie nie musi z miejsca spełniać założeń, jakie przypisuje się wszystkim zabiegom SPA. Co to jednak oznacza?

 

Mniej więcej tyle, że efekt SPA jest możliwy do osiągnięcia także tam, gdzie wykorzystuje się klasyczne kabiny prysznicowe albo zwykłe brodziki prysznicowe zabudowane szkłem. Aranżując taką przestrzeń warto zwrócić uwagę na szereg innych czynników, które zwiększają komfort użytkowania prysznica. Chodzi m.in. o to, aby zainstalować odpowiednie systemy filtrujące ciecz – tak, aby była ona jak najwyższej jakości. Nieodzownym elementem będzie także zadbanie o regulację temperatury przepływu, aby woda osiągała wysoką temperaturę w możliwie jak najkrótszym czasie. Przygotowywanie domowego SPA wybiega zatem nieco dalej, niż sama aranżacja pomieszczenia. Jest ona jednak niezwykle ważna. Odpowiednie usytuowanie mebli, oświetlenia i dobór odpowiedniej armatury jest czymś wyjątkowo pożądanym.

Łazienka marzeń z funkcją SPA. Jak zaplanować taką przestrzeń?

 

Filozofia terapii wodnej opiera się na potrzebie przywrócenia równowagi wewnętrznej. Mówiąc wprost: o zachowanie równowagi cielesno-duchowej, która jest niezbędna do utrzymania pełni witalności. Choć tego typu sformułowania mogą wydawać się dosyć górnolotne, to zbawienny wpływ wody doceniano jeszcze w czasach starożytnych. Kreując przestrzeń łazienkową, która ma spełniać założenia SPA, należy się zastanowić nad poniższym pytaniem. Co sprawia mi największą przyjemność i zapewnia komfort? Organizowanie wystroju łazienki z myślą o własnych potrzebach jest bardzo istotne. Chodzi przecież o to, aby odpowiednio swobodnie czuć się podczas małej chwili dla siebie.

 

Jeśli SPA, to bliskość natury. Aranżacja pomieszczenia powinna uwzględniać czynniki florystyczne. Warto zastosować design pełny elementów naturalnych, tj. drewnianych lub bambusowych. Alternatywnie można użyć materiałów syntetycznych, które imitują prawdziwy surowiec. W domowym SPA przyda się neutralny, subtelny wystrój. Najlepiej jeśli pomieszczenie będzie albo bardzo dobrze rozjaśnione, albo nieco schowane pod płaszczykiem ciemnych elementów wystroju. W tym drugim przypadku świetnym wyborem okazuje się szafka łazienkowa czarna, która niegdyś była niesłusznie określana jako coś, co nie pasuje do sterylnego klimatu łazienki. Jest wręcz odwrotnie. Własne SPA może mieć ciemną kolorystykę. W takim przypadku niezbędne będzie jednak zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które stworzy prawdziwy klimat relaksacyjny.

 

Kabiny prysznicowe i ich funkcje. Które parametry są kluczowe?

 

Kabiny prysznicowe dostosowane do aranżacji pod domowe SPA powinny posiadać szereg walorów funkcjonalnych. Jeśli zaś nie kabiny, to brodziki prysznicowe, które wyposaża się w dodatkowe panele ścienne. Zakres funkcji obu armatur może być podobny. Najważniejsze, aby kabina lub prysznic do domowego spa posiadała odpowiedni wygląd. Należy zaznaczyć, że sprawdzają się przede wszystkim te, które posiadają szklane ścianki i drzwi. Plastikowe egzemplarze mogą być funkcjonalne, ale z pewnością nie oddają surowości klimatu. W zagospodarowaniu miejsca na SPA należy brać pod uwagę fakt, iż musi być to przestrzeń surowa, klimatyczna i pozbawiona zbędnych udziwnień. Dobrym pomysłem jest wybranie kabiny prysznicowej posiadającej konstrukcję z hartowanego szkła. To nie tylko czynnik zwiększający bezpieczeństwo, ale także długość użytkowania takiego wyposażenia. To pierwszy krok do stworzenia luksusowego i gustownego miejsca. Na jakie aspekty paneli warto zwrócić uwagę?

 

  1. Materiał wykonania. Zaleca się, aby panel prysznicowy był wytworzony z wysokojakościowej stali nierdzewnej.
  2. Funkcjonalna deszczownica. Powinna zapewniać obfity strumień deszczowy i pozwalać na uruchomienie wielu źródeł natrysku.
  3. Głowica termostatyczna. Pozwala na jeszcze skuteczniejsze zarządzanie temperaturą przepływu wody.
  4. Dodatkowe dysze wodne. Mogą posiadać funkcję hydromasażu, co jeszcze bardziej podniesie wygodę korzystania z domowego SPA.
  5. Nowoczesne rozwiązania. Takie, jak systemy ochrony przed nagromadzaniem się osadu i kamienia.

 

SPA w małym pomieszczeniu – krok po kroku

 

Tworzenie łazienki marzeń to pasjonujący proces, który wymaga zaplanowania wielu szczegółów. Będąc jeszcze w temacie paneli prysznicowych, warto zwrócić uwagę na obecność deszczownicy. Jest to element, który bardzo często stanowi element domowego SPA. Dlaczego tak jest? Deszczownica tworzy obfity i rozłożysty pas wody, który delikatnie muska ciało. Pozwala na na uzyskanie wrażenia prawdziwego masażu skórnego. Z kolei funkcja hydromasażu pozwoli odprężyć ciało i przyczynić się do ograniczenia bólu pleców i mięśni. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że projektowanie wysoce komfortowej przestrzeni musi uwzględniać szereg czynników. Tak, jak tworzy się salon czy jadalnię – zwracając uwagę na każdy detal – tak również trzeba podchodzi do tematu urządzania łazienki w stylu SPA.

 

Powinna ona posiadać szereg wydzielonych stref: do siedzenia, do przechowywania kosmetyków, do suszenia ciała. Nawet w bardzo ograniczonym pomieszczeniu można zagospodarować tego typu obszary. Wystarczy postawić stolik, zamontować nagłośnienie i oświetlenie ledowe, zadbać o to, aby w łazience wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni. Relaksująca muzyka płynąca z głośników jest często wskazywanym elementem, bez którego domowe SPA nie może istnieć. W ogólnej aranżacji stawia się zaś na naturalne materiały, akcenty beżowe lub brązowe. Kolor ścian, podłóg i sufitów jest kwestią bardziej dowolną. Warto jednak przyjąć jeden z dwóch schematów: jasny lub ciemny. Wśród dodatków uzupełniających wymienia się z kolei:

 

  • zapachowe świece,
  • kilka ładnie ułożonych ręczników,
  • miejsce na szlafrok,
  • mini szafkę na kosmetyki.

 

Mieszkaniowe SPA z kabiną prysznicową – podsumowanie

 

Łazienka, w tradycji starożytnych ludów azjatyckich, była najważniejszym punktem domu. Stanowiła nie tylko miejsce relaksu i odosobnienia, ale także przestrzeń powrotu do wewnętrznej harmonii. Aby choć trochę nawiązać do dawnych wierzeń, które skądinąd nie są zmyślone, lecz bazują na rzeczywistych doświadczeniach, można zaaranżować taką przestrzeń we własnym mieszkaniu. Oczywiście, ciężko oczekiwać, iż do niewielkiego pokoju wsadzimy potężną saunę. Można jednak radzić sobie zupełnie innymi sposobami, tworząc przyjazne i komfortowe miejsce do wypoczynku w klimacie SPA. Dobrym pomysłem jest zakup eleganckiej wanny wolnostojącej, ale nie zawsze jest na to wystarczająca ilość przestrzeni. Przy odrobinie cierpliwości da się skomponować strefę relaksu, nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie.

 

Dzięki tak zaaranżowanej łazience można zyskać niepowtarzalne miejsce sprzyjające wypoczynkowi i wyciszeniu. Gorąca kąpiel przy akompaniamencie relaksującej muzyki i gry świateł sprawia, że kąpiel jest przemiłym przeżyciem. Dodatkowe wrażenia aromatyczne, związane z wykorzystaniem świec zapachowych, działają kojąco na nerwy. Sesja wodna wykazuje działania terapeutyczne i może pomóc w powrocie do pełni zdrowia. Szczególnie taka, którą realizuje się pod funkcjonalnym panelem prysznicowym. Kąpiel łagodzi stres, ułatwia proces zasypiania i rozluźnia mięśnie. Nie pozostaje nic, jak tylko udać się pod prysznic!

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Nasz zespół chętnie odpowie na Twoje pytania

 

Aleja Włókniarzy 203,

90-768 Łódź

+48 536 939 666

+48 531 604 302

salon@strefakapieli.pl

NIP: 9471831573